سال جهش تولید گرامی باد
پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩ EN

اخبار > رسیدگی به مسائل خانواده ها و عدالت سازمانی دو رکن حمایتی از کارکنان و زنان شاغل در شرکت است  چاپ        ارسال به دوست

رسیدگی به مسائل خانواده ها و عدالت سازمانی دو رکن حمایتی از کارکنان و زنان شاغل در شرکت است

رسیدگی به مسائل خانواده های همکاران شاغل در مناطق عملیاتی و طرحهای اقماری و رعایت عدالت سازمانی در خصوص زنان شاغل در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، دو رکن اصلی مورد توجه مدیریت این شرکت است.بایستی برای رفع مشکلات خانواده ها با استفاده از مشاوران امین و مجرب به سمت و سوی خانواده های آنها برویم و گره گشای مشکلات آنها باشیم. اگر ما به کانون خانواده توجه ویژه داشته باشیم مشکلات آنها به حداقل می رسد.

مهندس سلبعلی کریمی مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به مناسبت گرامیداشت فرخنده زادروز دخت نبی گرامی اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن با حضور در جمع همکاران زن شاغل در ستاد این شرکت با تبریک این روز خجسته اظهار داشت : با بررسی اجمالی و مختصر نقش زن درفرهنگ ملی و مذهبی ایران به اهمیت جایگاه نقش زن پی می بریم .در فرهنگ ایران باستان ، نقش برجسته و کلیدی مدیریت در اجتماع ، خانواده و حاکمیت را زنان به عهده داشتند و با عنوان ایران بان تعریف می شدند.در فرهنگ مذهبی نیز با الگوهای برجسته و جاودانه ای همچون حضرت خدیجه(س)، حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب(س) به عنوان میراث و یادگار همیشگی مواجه هستیم . اهمیت و توجه ویژه ای که در دین مبین اسلام به زن و خانواده می شود به اصول و بنیانهای اسلام که در قرآن و سیره پیامبر و ائمه اطهار اشاره شده ، برمی گردد. دو نقش کلیدی و اثربخش مادری و همسرداری جایگاه خاصی به خود اختصاص داده است. نقش زن به عنوان اصلی پایدار و ماندگار در بعد تعلیم و تربیت مطرح می شود. علمای علم مدیریت و سیاست دو موضوع حکومتداری و تعلیم و تربیت را از سخت ترین مشاغل برمی شمرند و این مزیت و کار ویژه تعلیم و تربیت توجه به توانایی خاص و طبیعت مادرانه به زنان اختصاص یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، مهندس کریمی با اشاره به ساختار و نوع نگاه نظام سرمایه داری به زن و مرد به عنوان ابزار تولید تصریح کرد : در نظام سرمایه داری به مرد و زن به عنوان ابزار و شی مادی نگریسته می شودکه ابزار تولید است. به همین خاطر در فرهنگ غربی برای اینکه حداکثر استفاده با رویکرد استثماری از انسان و به خصوص زنان به عمل آید ، نقش خانواده را در آنها تضعیف می کنند. اما در جوامعی مثل ایران که بر مبنای اسلام بنا شده و با غنای فرهنگ ملی ، نقش خانواده پررنگ است. ستون ، عامل شکوفایی، پایدار ی و استمرار خانواده زن می باشد. امروز اگر شاهد هستیم زنان دوشادوش مردان در صنعت نفت در عرصه شکوفایی اقتصاد ملی تلاش می کنند مرهون دستاوردهای انقلاب اسلامی است. این دستاوردها فضا را برای حرکت و باور و ظهور و نمود همه جانبه ایجاد کردو گویای این امر شد که زنان می توانند با حفظ اصول و ارزشها در کنار مردان در راستای تحقق اهداف عالیه انقلاب و نظام اسلام گام بردارند.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، توجه جدی به مقوله تهاجم فرهنگی و لزوم صیانت از حریم خانواده را مهمترین وظیفه خانواده ها ذکر کرد و اظهار داشت :آنچه می تواند آینده زنان جامعه و بنیان خانواده ها را تهدید نماید مبحث جدی تهاجم فرهنگی و نداشتن الگوی مناسب است . وقتی نگاه ها به سمت و سوی الگوبرداری از ستاره های صنعت فیلمسازی هالیود و مراکز مد لباس با معیارهای غربی تطبیق یافت ، آغاز زمینه از خودبیگانگی و الینه شدن فرهنگی اتفاق می افتد و با وجود این تهی شدن از باورهای ملی و مذهبی ، تحقق خواسته های بیگانگان و تحمیل فرهنگ وارداتی و الگوی مصرفی آنهابه عنوان ارزش در جامعه رسوخ خواهد کرد و این آغاز حاکمیت فرهنگ مادی و شی وارگی انسان و فراموشی ارزشهای الهی خواهد شد.


از زندگی اهل بیت درس کرامت خانواده و عشق می آموزیم


آنچه که جامعه امروز به آن نیاز دارد و بایداز سیره مطهر اهل بیت بیاموزیم فضای عشق ، مهربانی ، محبت ، کرامت و حرمت خانواده است.

دکتر مهدیه الهی قمشه ای با حضور در جمع کارکنان زن شاغل در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به درسهایی که می توان از زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) آموخت ، اظهار داشت : امروز ببینیم حضرت زهرا (س) چه نقشی در زندگی ما دارد. اولا دوران کودکی این بانوی بزرگوار به جهت محبتی که به پیامبر داشت و غمخواری او عنوان ام ابیها از جانب پیامبر اکرم(ص) لقب گرفت. در رابطه با نقش همسری ایشان می توان به ازدواج آسان ، زندگی ساده و فداکاری بی شائبه در قبال حضرت علی (ع) اشاره کرد. حضرت فاطمه (س) ساده ترین عروسی دنیا را داشتند. نامشان در سرلوح عالم هستی درخشید به دلیل آنکه عاشقانه و فداکارانه و با محبت ازدواج کرد. همچنین از زندگی پربار ایشان درس بی نیازی می آموزیم.

این استاد دانشگاه ، معضل زندگی بشر در این قرن را مهجوری انسانها از همدیگر و گسست و فاصله خانواده ها از هم ذکر کرد و افزود : امروزه گسست خانواده مهم ترین مشکل جامعه بشری شده است .انسانها کمتر به همدیگر محبت دارند. تکنولوژی نیز آنها را از هم دور ساخته است. خداوند عالم هستی را خلق کرد تا ما انسانها در کنارهم باشیم و از حضور و مجالست همدیگرحظ و بهره ببریم. بشر امروز به خاطر اینکه از هم دور افتاده اند دچار افسردگی شده اند.

محقق ادبیات عرفانی با اشاره به جایگاه ویژه زن در تاریخ ادبیات و عرفان تصریح کرد : اگر نگاهی به نقش زن در تاریخ ادبیات داشته باشیم متوجه می شویم که آثار سترگ ادبی به احترام و یا درخواست زنان بوده است. شاهنامه اثرماندگار حکیم فردوسی به درخواست همسرش سروده شده است. همچنین عطار بزرگترین عارف ایران زمین می گوید،عرفان را از مادر خویش آموخته است. محی الدین عربی عارف بزرگ فرموده که من عرفان را در چهره یک زن ایرانی دیدم که تجلی جمال خدا بود و برای من فتح باب نگارش کتاب فتوحات مکیه شد که این نشان از آن قدر و منزلت جایگاه والای زن دارد.

دکتر الهی قمشه ای جدی گرفتن دنیای بی بنیاد را از دیگر مشکلات جوامع بشری دانست و اظهار داشت : یکی از مشکلاتی که دامن گیر بشر می باشد جدی گرفتن دنیاست.در حالی که دنیا ما را جدی نمی گیرد و دائما حرص می خوریم.در حالی که قرار نبوده ما دنیا را جدی بگیریم. تنها امر اساسی و مهمی که در این دنیا باید به آن توجه جدی نشان داد ، مقام خلیفه الهی انسان است که هیچ زمان نباید فراموش شود.آنجا که خداوند در آیه 70 سوره اسری می فرماید :و ما فرزندان آدم را بسيار گرامى داشتيم، و آنان را بر مركبهاى آبى و صحرائى سوار كرديم و از هر غذاى لذيذ و پاكيزه روزيشان كرديم و بر بسيارى از مخلوقات خود برتريشان داديم، آنهم چه برترى ؟ ناظر بر توجه به این مقام شامخ می باشد .

 

پیش زمینه حل مسائل و مشکلات تغییر نگرش و بینش است


پیش نیاز حل مسائل و مشکلات زنان نیازمند تغییر نگرش است.این تغییر به انسانها برمیگردد و باید بخواهند که نگاهشان تغییر کند

فاطمه تندگویان مشاور وزیر درامور بانوان وزارت نفت با بیان فعالیتهای یک سال اخیر در راستای شناسایی مشکلات همکاران زن شاغل در سطح وزارت نفت اظهار داشت : طی یک سال اخیر به بحث و بررسی موارد و مشکلات زنان شاغل در صنعت نفت پرداخته ایم و با دسته بندی آنها ، اهم مسائل به اطلاع وزیر محترم نفت رسیده است. البته همه مسائل یک شبه حل نمی شود.ما باید فضا و مطالبات و مسائل را دائما با توجه به انتظارات در شرایط موجود مطرح کنیم.رسیدن به این خواسته نیازمند همکاری متقابل مردان جامعه است. راه توسعه و پیشرفت با همکاری و مشارکت مردان و زنان فراهم میشود

وی با تبیین تفاوت چشمگیر انقلاب اسلامی با همه انقلابهای دنیا به لحاظ صبغه فرهنگی آن و نقش ویژه زنان در پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد : از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ، جایگاه زنان به گونه ای دیگر دیده شد و امام راحل در صحبت ها ، ملاقاتها و نشست هایی که داشتند بر حضور و مشارکت فعال زنان در صحنه های جامعه و کشور توجه ویژه داشتند.اینکه امام فرمودند زنان مبدا خیرات هستند و از دامن زن ، مرد به معراج می رسد و زنان باید در مقدرات کشور دخالت کنند ناشی از نگاه فرهنگی امام به عنوان یک عارف،فقیه عالیقدر و مفسر قرآن بیان شده است. این به خاطر نگاه استراتژیک امام بود. چون این نگرش برخاسته از اسلام بود و جمهوری با پسوند اسلام . بنابراین امام می خواستند که نقش دیگری از زن مسلمان ارائه دهند.نقشی که حضور فعال در همه ابعاد اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی داشته باشند.حضرت زهرا(س) یک نمونه شایسته در همه این موارداست. ما چون همیشه ایام را با آن زمان تفسیر می کنیم برداشت ناصحیح داریم.اگر نقش اقتصادی حضرت خدیجه و زهرا در منتهی الاعمال مرور میکنیم ، می بینیم که زنان همیشه منشا اقتصادی هم بوده اند . در توحید هم نقش داشتند. فقط خانه دار نبودند.

سرکار خانم تندگویان با اشاره به سوره نساء و پیامهای نهفته در این سوره مبنی بر برابری زن و مرد و تساوی ظرفیت های آنها و اهمیت محوری تقوی خاطرنشان کرد : در آغاز این سوره آمده است ،اى مردم از پروردگارتان كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفتش را [نيز ] از او آفريد و از آن دو مردان و زنان بسيارى پراكنده كرد پروا داريد و از خدايى كه به [نام] او از همديگر درخواست مى‏كنيد پروا نماييد و زنهار از خويشاوندان مبريد كه خدا همواره بر شما نگهبان است.تنها آیه ای در قرآن که دوبار تقوی در آن مطرح شده است. در آغاز سوره‏ى با سفارش به تقوا شروع شده است، یعنى بنیان خانواده، بر تقواست و مراعات آن بر همه لازم است. خلقت و تربیت انسان، هر دو به دست خداست، پس پروا و اطاعت هم باید از او باشد. همه‏ى انسان‏ها از یك نوعند، پس هر نوع تبعیض نژادى، زبانى، اقلیمى ممنوع است. زن و مرد در آفرینش وحدت دارند و هیچكدام از نظر جنسیّت بر دیگرى برترى ندارند. همه‏ى انسان‏ها در طول تاریخ، از یك پدر ومادرند. از این آیه برداشت می شود که هیچ تفاوتی بین زن و مرد از لحاظ ظرفیت و توانمندی وجود ندارد. با قبول این امرباید فرصت ها به طور یکسان در اختیار زنان و مردان باشد. این پیام قرآن و منشور هر انقلابی است و ما چون منادی انقلاب اسلامی در سطح جهان هستیم باید این منشور را در عصر خویش محقق کنیم. صنعت نفت نیز جدای از مجموعه جامعه نیست و هر چند که در طول انقلاب فرصت بهتری در اختیار زنان قرار گرفته و حضور آنها در عرصه های اجتماعی و اقتصادی بیشتر شده اما هنوز تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله دارند. این تبعیض هم در زمینه جذب نخبگان و دانش آموختگان هم در زمینه استفاده از فرصت هاست.

براساس این گزاش مراسم گرامیداشت روز زن با حضور مهندس کریمی مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران, سرکار خانم فاطمه تندگویان مشاور وزیر در امور بانوان وزارت نفت, سرکار خانم نجار مشاور مدیر عامل در امور بانوان شرکت ملی نفت ایران و همچنین سرکار خانم دکتر مهدیه الهی قمشه‌ای و جمعی از بانوان شاغل در ستاد شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برگزار شد.١٩:٤١ - پنج شنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٤    /    شماره : ٩١٢١    /    تعداد نمایش : ١٨١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده