سال جهش تولید گرامی باد
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩ EN

اخبار > بیش از ۱۰۰ سامانه نرم‌افزاری در فاوای نفت فعال است  چاپ        ارسال به دوست

بیش از ۱۰۰ سامانه نرم‌افزاری در فاوای نفت فعال است
هوشمندسازی فرآیندها در دستور کار شرکت ملی نفت

بیش از ۱۰۰ سامانه نرم‌افزاری در فاوای نفت فعال است

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران گفت: هم اکنون بیش از ۱۰۰ سامانه نرم افزاری و تحت وب در فاوای نفت فعال است که فرآیند طراحی، به روزرسانی و پشتیبانی از آن ها در دستور کار این مدیریت قرار دارد.


قاسمعلی بازآیی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی NIOC، ضمن تشریح دستاوردهای فاوای نفت گفت: هدف اصلی در مجموعه مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات، چابک سازی و هوشمندسازی سازمان و ارتقای سطح فناوری و به کارگیری روش هایی برای افزایش بهره وری در قالب سامانه‌های هوشمند است.

وی در توضیح سامانه های تحت اختیار مدیریت فاوای نفت نیز گفت: جامعه هدف بیشتر این سامانه ها هزاران نفر از کارکنان صنعت نفت را دربرمی گیرد؛ به طوری که تنها سامانه جامع مالی، خدمت رسانی به حدود ۱۹۳ هزار کارمند شاغل و بازنشسته را در مجموعه ۵۶ واحد صنعت نفت و ۶۴ واحد واگذار شده این وزارت خانه پشتیبانی می‌كند.

به گفته بازآیی،‌ سامانه پرسنلی و جامع شرکت ملی نفت ایران نیز با گستره خدمت رسانی به مجموعه صنعت نفت بیش از ۲۰۰ هزار مشترک داشته و حدود ۱۰۰ هزار تراکنش را در روز ثبت می کند.

مدیرفناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران در تشریح ویژگی های سامانه تدارکات کالا (MM) در صنعت نفت نیز گفت: این سامانه با هدف متمرکز کردن سیستم نیازسنجی و خرید کالا و همچنین جلوگیری از خرید چندباره کالاهای مشابه در شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت طراحی شده و تعداد ۳۶۰ انبار اصلی و ۲۷۰ انبار فرعی را پوشش می دهد.

وی متذکر شد: در حال حاضر حدود ۷۰۰۰ پرونده الکترونیکی در سامانه تامین الكترونیكی كالا (EP) متمركز شده است؛ در عین حال با ایجاد ارتباط میان این سامانه با سامانه وزارت صمت(ستاد) صرفه جویی مالی قابل ملاحظه‌ای برای صنعت نفت کشورمان ایجاد شده است.

بازآیی در ادامه از راه اندازی سامانه ای مختص امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: در قالب این سامانه، تمامی تراکنش های مربوط به قراردادهای بین المللی نظیر بازاریابی، سوآپ، دعاوی فروش، بیمه و ... از سوی شرکت ملی نفت ایران متمرکز شده و پشتیبانی می شود.

وی از سامانه اطلاعات بالادستی به عنوان یکی از نمونه های موفق کاری در فاوای نفت یاد کرد و گفت: این سامانه با هدف ثبت و متمرکز ساختن اطلاعات کاغذی در امور مربوط به صنایع بالادستی نفت طراحی شده است و با دارا بودن بیش از ۱۶ هزار فیلد و بهینه سازی سه نسخه اولیه، ثبت و ارائه خدمات مربوط به مهندسی مخازن، بهره برداری، حفاری، فعالیت های سطح الارضی و ژئوفیزیک و ... را در مدیریت ها و شرکت های تولیدی زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران بر عهده دارد.

مدیرفناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران همچنین از راه اندازی سامانه خزانه داری (ACC) به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای این مدیریت در سال ۹۸ یاد کرد و گفت: با راه اندازی این سیستم، صدها حساب بانکی بلوکه یا غیرفعال در سطح شرکت ملی نفت ایران بسته شد و از این طریق مبالغ قابل توجهی به حساب های اصلی شرکت ملی نفت ایران تزریق شد.

وی اضافه کرد: با راه اندازی این سامانه مالی، ضمن تمرکز تمامی تراکنش های بانکی و جلوگیری از پراكندگی حساب های بانکی شرکت های زیرمجموعه صنعت نفت، مدیریت مالی از انسجام بیشتری برخوردار شده است.

مدیر فاوای نفت ادامه داد: در فرآیند به كارگیری این سامانه، صدور چك كاغذی بطور عمده حذف و تبدیل به تراكنش‌های یكپارچه با سامانه‌های حسابداری نفت شده است؛ به نحوی كه كاربر در انتقال اطلاعات به بستر حواله الكترونیكی بانك ها نقشی ندارد و كلیه اطلاعات بصورت وب سرویس با بانك مبادله می شود.

به گفته بازآیی، با بهینه سازی تمامی سیستم ها در مجموعه فاوای نفت، اشکالات مربوط به تغییر تاریخ در سال ۱۴۰۰ رفع شده و تمهیدات لازم برای عبور از این مشکل نیز لحاظ شده است.

صرفه جویی ۲ میلیارد تومانی با صدور گواهی دیجیتال در فاوای نفت

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در این مدیریت را مربوط به امکان صدور گواهی های دیجیتال دانست و گفت: پیشتر تهیه و به روزرسانی توکن های مورد استفاده در سطح مجموعه صنعت نفت، از طریق یک شرکت خصوصی انجام می گرفت که هزینه های زیادی را در بر داشت.

وی افزود: فاوای شرکت ملی نفت ایران برای صرفه جویی در هزینه ها و عبور از مشکلات ساختاری مربوط به توکن های مورد استفاده در میان کارکنان صنعت نفت و بیش از هفت هزار نفر وندور خارج از مجموعه صنعت نفت،‌ نسبت به دریافت مجوزهای مربوط به صدور گواهی دیجیتال از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کرد و ضمن راه اندازی ساختمان جدید و آموزش نیروهای شاغل در فاوای نفت،‌ تمامی مسئولیت مربوط به صدور و تمدید گواهی دیجیتال را بر عهده گرفت.

وی اضافه کرد: درعین حال دو مرکز اصلی در محدوده اهواز و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز برای خدمت رسانی به شرکت های تابعه فعال در محدوده جنوب کشور (با کنترل و تایید نهایی از ستاد تهران) راه اندازی شد تا هزینه های مربوط به نقل و انتقال توکن ها به ستاد مرکزی را کاهش دهد.

به گفته بازآیی، با انجام مجموعه این اقدامات در مجموع نزدیک به ۲ میلیارد تومان در سال در هزینه های مربوط به خرید و انتقال توکن ها صرفه جویی شده است.

وی متذکر شد: امکان صدور گواهی دیجیتال تنها در اختیار شرکت های محدودی است و ارائه خدمات از سوی این شركت ها هزینه های زیادی برای شركت های متقاضی دارد؛ با این وجود با انجام این اقدام از سوی فاوای نفت، ضمن صرفه جویی در هزینه های پرداختی،‌ امکان خدمت رسانی به سایر مجموعه های دولتی خارج از صنعت نفت وجود خواهد داشت.

بازآیی توضیح داد: هم اکنون مذاکراتی با برخی از نهادها و سازمان های دولتی نظیر سازمان تامین اجتماعی مبنی بر ارائه خدمات صدور گواهی دیجیتال از سوی مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شركت ملی نفت ایران انجام شده که در صورت توافق طرفین می تواند منابع مالی قابل توجهی برای شرکت ملی نفت ایران به دنبال داشته باشد.

مدیر فاوای نفت در خصوص دیگر مبادی صرفه جویی ریالی در این مدیریت نیز گفت: هم اکنون هفت درصد از امور مربوط به فاوای نفت برون سپاری شده و بقیه کارهای مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در خود مجموعه و از طریق كارشناسان فاوای نفت انجام می شود.

وی اضافه کرد: در عین حال با راه اندازی سرویس آرشیو از سال ۹۷ و حذف چاپ كاغذی در فاوای نفت، سالانه در حدود ۶ میلیارد تومان صرفه جویی در چاپ کاغذ و انجام تعمیرات مربوط به پرینترها انجام شده است.

اقدامات راهبردی در جهت ارتقای امنیت سایبری در نفت

بازآیی در ادامه با بیان اینکه فاوای نفت مسئولیت پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری ۲۶ ساختمان در ستاد و ۱۸ ساختمان در زمینه تامین و پشتیبانی از شبکه اینترنت را بر عهده دارد، گفت: برای جلوگیری از حملات سایبری احتمالی، یک مرکز مانیتورینگ در ستاد فعال است که تمامی سیستم ها را به صورت شبانه روزی رصد می کند تا در صورت بروز کوچکترین احتمال خطری، بتوان اقدامات پیشگیرانه و پشتیبانی لازم را انجام داد.

مدیرفناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران همچنین از راه اندازی مراکز دیگری جهت پشتیبانی از مركز داده (Data Center) در صنعت نفت خبر داد و گفت: با راه اندازی این مراکز، امکان بازگرداندن سریع سیستم هایی که دچار حملات سایبری شده و یا با مشكلات ساختاری مواجه شده اند، وجود دارد.

این مقام مسئول در ادامه از ارتباط تنگاتنگ فاوای نفت با پدافند غیرعامل و افتای ریاست جمهوری خبر داد و گفت: این همکاری به ویژه در بخش های مربوط به OT که در ارتباط با مقوله تولید نفت و گاز است اهمیت بیشتری دارد.

وی توضیح داد: از آنجایی که ممکن است برخی از تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت که بعضا از خارج از کشور تامین می شود، آلودگی هایی داشته باشد، ضمن ارزیابی آسیب های احتمالی، انجام ممیزی و مدیریت ریسک، سعی داریم تا امنیت کامل را در بخش تولید برقرار کنیم.

بازآیی افزود: در عین حال با آموزش افراد شاغل در سکوهای تولید نفت و گاز، ایجاد خطوط چندتایی ارسال سیگنال به خشکی، ایزوله کردن مانیتورینگ و ایجاد ارتباط رادیویی با سکوها سعی کرده ایم تا تمامی تمهیدات لازم در این بخش را مدنظر قرار دهیم.

رییس كمیته دولت الكترونیك و توسعه سامانه های تخصصی شركت ملی نفت ایران همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در جهت ایجاد دولت الكترونیك در شركت ملی نفت ایران نیز گفت: مقوله دولت الكترونیك بیشتر مربوط به شركت هایی است كه ماهیت آن ها خدمت رسانی دولتی به مشتری (G to C) است، اما به دلیل حیطه فعالیت شركت ملی نفت ایران در حوزه بالادستی و با در نظرگرفتن این اصل كه این شركت در زمره شركت های "دولت به دولت" (G to G) است، مقوله دولت الكترونیك در مورد آن زیاد صدق نمی كند.

بازآیی اضافه كرد: با این وجود سعی شده است تا در مواردی كه مخاطب عموم مردم هستند مانند سامانه امریه سربازی یا رسیدگی به شكایات فعال باشیم كه در این مورد رتبه های كسب شده شركت ملی نفت ایران در جشنواره شهید رجایی گویای این واقعیت است كه در این زمینه موفق عمل كرده ایم.

وی در پایان از اهمیت برنامه‌ریزی جهت نیل به یك مدل كسب و كار هوشمند اشاره كرد و الكترونیكی سازی فرایند های كسب و كار، هوشمند سازی امور ستادی و صف در حوزه نفت با رویكرد های نوین و همچنین ارتقا فراگیر امنیت فاوا در سه حوزه افراد، فناوری و رویه ها را از جمله مهمترین شاخص های توسعه زیرساخت ارتباطات الكتر ونیكی و مراكز داده عنوان كرد.

به گفته بازآیی، همكاری در توسعه میادین هوشمند نفت و گاز و تحول شركت ملی نفت ایران به شركتی یادگیر، هوشمند و پیشرو با رویكرد های نوین و همه جانبه فاوا از دیگر اهدافی است كه در فاوای نفت دنبال می شود.

 


١٠:٣٦ - يکشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٦٠٦    /    تعداد نمایش : ٣١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده